Historie panáčků PLAYMOBIL

V roce 1876 si otevřel Andreas Brandstätter v bavorském městě Fürthu podnik s železářským zbožím, kde vyráběl ozdobná kování a zámky.
V roce 1908 převzal firmu po svém otci Georg Brandstätter, pod názvem Geobra rozšířil sortiment firmy o výrobu kovových hraček a pronikl na evropské i zámořské trhy.
V roce 1954 se stal majitelem rodinného podniku Horst Brandstätter a odstartoval slavnou éru firmy. Do výroby zavedl nový materiál - plastik. Díky originálnímu zařízení na zpracování umělé hmoty slavila firma v roce 1958 velký úspěch s americkou obručí hula-hop.
V roce 1970 dramaticky klesla výroba i prodej plastových výrobků vzhledem k dlouhotrvající ropné krizi, proto hledal Horst Brandstätter nový směr, kam se měla firma ubírat.
V roce 1974 vstoupila Geobra na trh s novou značkou, která za posledních více než čtyřicet let proslavila firmu na celém světě, se značkou PLAYMOBIL.

PLAYMOBIL 1974 - první panáčci

Počátkem sedmdesátých let navrhl hlavní designér firmy Hans Beck (1929-2009) novou hračku - panáčka, který má pohyblivé ruce a nohy, otáčí hlavou a má přátelský výraz.

PLAYMOBIL Hans Beck - otec panáčků

PLAYMOBIL výkres  PLAYMOBIL výkres hlavy panáčka


Pro hračkářský veletrh v roce 1974 připravil několik kolekcí, kterým dominovaly sympatické figurky. Jednoduchý nápad přesně odpovídal zájmu malých i velkých zákazníků.

 PLAYMOBIL Indiáni PLAYMOBIL kovbojové


Marketingový plán příliš nevycházel, protože obchodníci nový výrobek příliš dobře nepřijali. O to větší nadšení ale projevily děti a jejich rodiče. PLAYMOBIL od roku 1975 zaznamenal ojedinělý úspěch nejen v Německu, ale i na celém světě. Jen několik let po uvedení na trh se stal nejprodávanější německou hračkou a toto místo zaujímá dodnes.

PLAYMOBIL Katalog 1974


Hlavní návrhář Geobry Hans Beck pracoval po roce 1971 na novém výrobku, který by pomohl firmě překonat kritické období ropné krize. Podle zadání se mělo jednat spíše o makety automobilů, jejichž součástí mohla být i figurka řidiče. Beck se ale zaměřil právě na vývoj figurky. Majitele firmy Horsta Brandstättera nový plán příliš nezaujal, přesto mohl Beck dále pracovat na své vizi. Brzy se začal celý projekt vyjasňovat, k panáčkům přibývaly různé doplňky - zbraně, nářadí a zvířata. Hans Beck nechtěl pohyb figurek komplikovat, proto upustil od ohybných loktů i kolen a přesto byli panáčci dobře pohybliví. Usměvavý obličej odvodil od dětských kreseb, na kterých jsou proporce očí a pusy přehnané a často na nich chybí nos. Poslední částí návrhu bylo velké množství snadno zaměnitelných částí, které dále rozvíjely hru s panáčky. Velký základ těchto doplňků dovolil dětem plně rozvinout fantazii.

PLAYMOBIL Horst Brandstätter a Hans Beck
Horst Brandstätter a Hans Beck nad novou hračkou

První tři série, se kterými vstoupila firma v roce 1974 na trh, byli Stavbaři, Indiáni a Rytíři. Jejich balení nemělo jednotnou, dnes známou typicky modrou barvu, ale každá série měla svou vlastní.

Od roku 1975 se balení figurek sjednotilo a firma začala používat podkladovou modrou barvu. Součástí loga Playmobil byl znak Geobry a na obalech se zpočátku objevovalo i číslo upřesňující, kolik figurek je v krabici a slogan KLICKY, který odkazuje na typický zvuk při nasazování doplňků do panáčkovy ruky.

PLAYMOBIL retro dostavník PLAYMOBIL retro sanitka PLAYMOBIL retro policie PLAYMOBIL retro klaun

V letech 1975-1979 už firma Geobra doslova zaplavila trh s hračkami svými výrobky. K dále rozvíjeným základním sériím brzy přibyly další herní světy z moderní doby i historie a panáčci PLAYMOBIL tak představují všední život i romantické představy.

PLAYMOBIL retro western PLAYMOBIL retro farmáři

PLAYMOBIL retro karavan PLAYMOBIL retro stavbaři

 PLAYMOBIL retro lyžaři PLAYMOBIL retro pirátská loď

Na sběratelských burzách často dochází k nedorozuměním ohledně stáří jednotlivých modelů. Zavádějící je copyright vyražený na chodidle figurek. První výrobky měly vylisované pouze logo Geobry a po patentování lisovacích forem mají i noví panáčci vyražený letopočet 1974, který však není datem výroby. Figurky z prvních sérií měly oči a pusu pouze namalované, teprve později začaly být lisovány z tmavšího plastu.

PLAYMOBIL Geobra 1974

Ještě větší dávku kreativity a fantazie mohly děti využít při hře s panáčky vyrobenými z bílého plastu. Součástí balení byly i speciální barevné fixy, kterými bylo možné figurky vybarvovat.

PLAYMOBIL retro color PLAYMOBIL retro color
 

Výrobky PLAYMOBIL jsou označovány čísly, která nemají jasnou souvislost. Jednotlivé série nejsou většinou pod jednou číselnou řadou. Mezery v sériích produktových čísel nejsou úmyslné, ale počítají s doplňováním dalších modelů. Od roku 2018 jsou kódy nových výrobků pětimístné.

3001-3999 směs panáčků, staveb a doplňků
4000-4500 vlaky, železnice a nádraží
4501-4999 speciální edice a omezené náklady
5001-5999 viktoriánský dům a romantické 19. století (v růžových krabicích)
6401-6409 série hraček pro batolata
6550-6999 série 1-2-3 pro nejmenší
7001-7999 doplňky, motory a elektronika k vozidlům

 PLAYMOBIL katalog 1987 PLAYMOBIL katalog 1989 PLAYMOBIL katalog 1978 PLAYMOBIL katalog 1980

Doposud vyrobené série mapují všechny sféry lidského života. Práci i odpočinek, historii i zábavu.
Od prvních řemeslníků, indiánů a rytířů přes policisty a vojáky, cesty za dobrodružstvím v džungli, na poušti, i na Severním pólu, indiány a kosmonauty, motoristy i letce, hasiče a doktory, až po zimní, letní a vodní sporty.

Nedílnou součástí výrobního programu PLAYMOBILU jsou i stavby. Nejobsáhlejší jsou v tomto směru série rytířů se středověkými hrady a kovbojové a indiáni s westernovými městečky a železnicí. Pozadu ale nezůstávají ani současná města s modernímy domy i prázdninovýmy sídly, nádražími a letišti.
V poslední době jsou všechny objekty vyráběny v Systému X, ve kterém lze jednotlivé díly staveb libovolně kombinovat.

Radost a zábavu dětem určitě přinášejí zoologické zahrady, ale i cirkusy, statky a farmy.

Po rozšíření PLAYMOBILU po celém světě bylo zapotřebí připojit k růžolícím panáčkům i ostatní etnika.
V mnoha sériích jsou zastoupeni černoši, arabové, eskymáci a samozřejmě indiáni. Ale i pouhou výměnou vlasů a vousů, kterých je v sériích několik desítek typů, můžete z panáčka "bělocha" vytvořit potřebného "cizince".

PLAYMOBIL retro Eskymáci PLAYMOBIL retro Indiáni

Je pravidlem, že nové série panáčků se jako první objevují na německém trhu. V mnoha zemích světa je ale každoroční nabídka proměnlivá. Americké děti se například musí obejít bez funkčních střílejících děl. Rozdílná jsou i katalogová čísla, zejména mezi Evropou a Spojenými státy. Někde jsou dokonce jednotlivé položky míchány do nových sérií.

PLAYMOBIL katalog 1982-83 PLAYMOBIL retro katalog

PLAYMOBIL retro katalog PLAYMOBIL retro katalog
 

Nejen jako malý dárek jsou připravovány speciální edice jednotlivých panáčků, které mohou nejen rozšířit vaši sbírku, ale mnohdy jsou vzpomínkou na již nedostupné série, nebo naopak oznamují příchod těch budoucích. Speciální edice jsou vyráběny také pro různé instituce a při příležitosti významných výročí.

PLAYMOBIL Levi Strauss PLAYMOBIL Martin Luther PLAYMOBIL Zirndorf PLAYMOBIL  Johann Wolfgang von Goethe

 PLAYMOBIL Theodor Fontane  PLAYMOBIL TÜV SÜD PLAYMOBIL Thyssenkrupp PLAYMOBIL VAG

 PLAYMOBIL RIJKS MUSEUM Amsterdam PLAYMOBIL RIJKS MUSEUM Amsterdam Noční hlídka PLAYMOBIL RIJKS MUSEUM Amsterdam

Na trzích s tradicí adventních kalendářů a velikonočních zajíčků bývají k dispozici i vánoční a velikonoční série. V kalendářích jsou nejen betlémy, ale i šťastné rodiny u rozsvícených stromečků. Zajíčky pak doplňují i vajíčka s jednotlivými figurkami.

Pro děvčata byly navrženy série, které jsou narozdíl od všech dalších produktů baleny v růžových krabicích a které přibližují život nejen ve viktoriánské Anglii devatenáctého století. Jedná se o rozsáhlou řadu panáčků a panenek ve zdobených šatech se spoustou dobových doplňků. Děvčatům ale určitě učaruje i Pohádkový zámek, který je na trhu v současné době a který může konkurovat všem dramatickým sériím pro chlapce.

PLAYMOBIL retro  old_playmobil-5311  playmobil-5310kaminzimmera

V roce 1990 vstoupil PLAYMOBIL i do světa hraček pro nejmenší. Zatímco klasické série jsou doporučovány dětem od čtyř let vzhledem k poměrně malým doplňkům, série pro batolata a řada 1-2-3 vytvořil tým návrhářů právě pro nejnižší věkovou skupinu do čtyř let. Panáčci jsou kompaktnější, nemají pohyblivé ruce, ale stejně jako u "velkých" sérií i zde je k dispozici množství doplňků včetně autíček, motorek, vlaků a samozřejmě i zvířat a staveb.

PLAYMOBIL retro 123 PLAYMOBIL retro 123

PLAYMOBIL se v roce 2000 snažil prorazit se svou řadou hraček PLAYMOBIL first smile, která byla určena pro děti už od narození. Tyto výrobky ale nezaznamenaly větší úspěch a jejich výroba byla záhy ukončena. Nyní jsou raritami ve sbírkách sběratelů hraček.

PFS-l640a PFS_6407 PFS_playmobil-figure-6401-first-smile-piramide-de-payaso

Jako každá hračka ani panáčci PLAYMOBIL nejsou nezničitelní. Proto je mimo základní sortiment k dostání i řada samostatných doplňků, které mohou nahradit ztracené, nebo zničené části, ale současně rozšířit stávající série. Doplnit tak můžete samotné panáčky, ale i zvířata, stromy, ohrady, skály, stavby a osvětlení interiérů, železniční vagóny, zbraně a nářadí.

PLAYMOBIL doplňky PLAYMOBIL doplňky

Panáčci PLAYMOBIL jsou na moderním trhu s hračkami opravdovým fenoménem. Od samotného zrodu značky se za čtyřicet let rozšířili do celého světa a mají fanynky a fanoušky všech národností a věkových skupin. Přes zdánlivou jednoduchost nabízejí totiž ohromnou dávku kreativity a s trochou fantazie dokáže snad každý rozehrát zábavný příběh. Barevné figurky doslova zaplavily planetu a firma Geobra nabídla v mnoha sériích přes 7 000 modelů různých staveb, zvířat a dopravních prostředků dokonale s nimi sladěnými. Samotný panáček za 40 let nezestrárnul, postupem času se však měnila technologie výroby i použité materiály. Dnes jsou figurky vyráběny z těch nejodolnějších a zdravotně nezávadných plastů, které vyvíjí firma BASF.

Všechny výrobky, včetně těch pro nejmenší, mají evropské i světové atesty pro bezpečnost hraček.

PLAYMOBIL TÜV

Firma Geobra prodala licenci na výrobu hračky do mnoha zemí světa a tak se sortiment panáčků a jejich doplňků mnohonásobně rozšířil. My jsme se na českém trhu mohli zatím setkávat pouze s méně zdařilými falzifikáty. Mnozí z vás si při pohledu na panáčky PLAYMOBIL vzpomenou na českého Igráčka, který byl u nás velmi populární v osmdesátých letech dvacátého století.

Velký potenciál v sobě skrývají série panáčků, které lze podle vaší fantazie libovolně kombinovat. Každý rok je na trhu pouze část z ohromného množství různých modelů. Na těchto stránkách vám představujeme nejzajímavější výrobky i celé pohádkové světy. Velkolepá rytířská města, pohádkové zámky, pirátská dobrodružství plná divokých bitev, pevnosti a osady na Divokém západě i barevné indiánské vesnice. PLAYMOBIL jsou nejen panáčci, ale i auta, letadla, motocykly, známá i divukrásná zvířata, domy, chaty a tvrze.

Podívejte se na video, které vám ukáže cestu rytířského hradu od projekčního stolu do dětského pokoje.

Nejen na internetu můžete najít desítky fanouškovských stránek a diskusní fóra, která se věnují PLAYMOBILU. Pořádány jsou i aukce sběratelsky cenných sérií. Na německém knižním trhu jsou k dostání dvě rozsáhlé publikace, které popisují a dokumentují vývoj figurek. Ke 30. výročí firmy byla v roce 2004 uspořádána výstava a velkolepé turné po německých městech s opravdovým rytířským turnajem.

PLAYMOBIL historie rytířů

Technická poznámka
Dokonalý design mají nejen figurky PLAYMOBIL, ale i jejich papírové obaly. Aby se k vám panáčci dostali nepoškození, jsou krabice po stranách dobře zalepené. Pokud je nechcete roztrhat, je dobré zahřát přes kousek látky bok krabice žehličkou. Lepidlo se roztaví a obal zůstane neporušený.