Ze života panáčků

Po roce 1971 pracoval hlavní návrhář Geobry - Hans Beck na novém výrobku, který by pomohl firmě překonat kritické období ropné krize. Podle zadání se mělo jednat spíše o makety automobilů, jejichž součástí mohla být i figurka řidiče. Beck se ale zaměřil právě na vývoj figurky. Majitele firmy Horsta Branstättera nový plán příliš nezaujal, přesto mohl Beck dále pracovat na své vizi. Brzy se začal celý projekt vyjasňovat, k panáčkům přibývaly různé doplňky - zbraně, nářadí a zvířata. Hans Beck nechtěl pohyb figurek komplikovat, proto upustil od ohybných loktů i kolen a přesto byli panáčci dobře pohybliví. Usměvavý obličej odvodil od dětských kreseb, na kterých jsou proporce očí a pusy přehnané a často na nich chybí nos. Poslední částí návrhu bylo velké množství snadno zaměnitelných částí, které dále rozvíjely hru s panáčky. Velký základ těchto doplňků dovolil dětem plně rozvinout fantazii.První tři série, se kterými vstoupila firma v roce 1974 na trh byli Stavbaři, Indiáni a Rytíři. Jejich balení nemělo jednotnou, dnes známou typicky modrou barvu, ale každá série měla svou vlastní.

Od roku 1975 se balení figurek sjednotilo a firma začala používat podkladovou modrou barvu. Součástí loga Playmobil byl znak Geobry a na obalech se zpočátku objevovalo i číslo upřesňující, kolik figurek je v krabici a slogan KLICKY, který odkazuje na typický zvuk při nasazování doplňků do panáčkovy ruky.


V letech 1975-1979 už firma Geobra doslova zaplavila trh s hračkami svými výrobky. K dále rozvíjeným základním sériím brzy přibyly další herní světy z moderní doby i historie a panáčci Playmobil tak představují všední život i romantické představy.


 

Na sběratelských burzách často dochází k nedorozuměním ohledně stáří jednotlivých modelů. Zavádějící je copyright vyražený na chodidle figurek. První výrobky měly vylisované pouze logo Geobry a po patentování lisovacích forem mají i noví panáčci vyražený letopočet 1974, který však není datem výroby. Figurky z prvních sérií měli oči a pusu pouze namalované, teprve později začaly být lisovány z tmavšího plastu. 

Ještě větší dávku kreativity a fantazie mohly děti využít při hře s panáčky vyrobenými z bílého plastu. Součástí balení byly i speciální barevné fixy. kterými bylo možné figurky vybarvovat.

Výrobky Playmobil jsou označovány čísly, které nemají jasnou souvislost. Jednotlivé série nejsou většinou pod jednou číselnou řadou. Mezery v sériích produktových čísel nejsou úmyslné, ale počítají s doplňováním dalších modelů.

3001-3999 směs panáčků, staveb a doplňků
4000-4500 vlaky, železnice a nádraží
4501-4999 speciální edice a omezené náklady
5001-5999 viktoriánský dům a romantické 19. století (v růžových krabicích)
6401-6409 série hraček pro batolata
6550-6999 série 1-2-3 pro nejmenší
7001-7999 doplňky, motory a elektronika k vozidlům

 

 

Doposud vyrobené série mapují všechny sféry lidského života. Práci i odpočinek, historii i zábavu.
Od prvních řemeslníků, indiánů a rytířů přes policisty a vojáky, cesty za dobrodružstvím v džungli, na poušti, i na Severním pólu, indiány a kosmonauty, motoristy i letce, hasiče a doktory, až po zimní, letní a vodní sporty.

Nedílnou součástí výrobního programu Playmobilu jsou i stavby. Nejobsáhlejší jsou v tomto směru série rytířů se středověkými hrady a kovbojové a indiáni s westernovými městečky a železnicí. Pozadu ale nezůstávají ani současná města s modernímy domy i prázdninovýmy sídly, nádražími a letišti.
V poslední době jsou všechny objekty vyráběny v SystémuX, ve kterém lze jednotlivé díly staveb libovolně kombinovat.

Radost a zábavu dětem určitě přinášejí zoologické zahrady, ale i cirkusy, statky a farmy.

 Po rozšíření Playmobilu po celém světě bylo zapotřebí připojit k růžolícím panáčků i ostatní etnika.
V mnoha sériích jsou zastoupeni černoši, arabové, eskymáci a samozřejmě indiáni. Ale i pouhou výměnou vlasů a vousů, kterých je v sériích několik desítek typů, můžete z panáčka "bělocha" vytvořit potřebného "cizince".

Je pravidlem, že nové série panáčků se jako první objevují na německém trhu. V mnoha zemích světa je ale každoroční nabídka proměnlivá. Americké děti se například musí obejít bez funkčních střílejících děl. Rozdílná jsou i katalogová čísla, zejména mezi Evropou a Spojenými státy. Někde jsou dokonce jednotlivé položky míchány do nových sérií.

Nejen jako malý dárek jsou připravovány speciální edice jednotlivých panáčků, které mohou nejen rozšířit vaši sbírku, ale mnohdy jsou vzpomínkou na již nedostupné série, nebo naopak oznamují příchod těch budoucích. 
Na trzích s tradicí adventních kalendářů a velikonočních zajíčků bývají k dispozici i vánoční a velikonoční série. V kalendářích jsou nejen betlémy, ale i šťastné rodiny u rozsvícených stromečků. Zajíčky pak doplňují i vajíčka s jednotlivými figurkami.

Pro děvčata byly navrženy série, které jsou narozdíl od všech dalších produktů baleny v růžových krabicích a které přibližují život nejen ve viktoriánské Anglii devatenáctého století. Jedná se o rozsáhlou řadu panáčků a panenek ve zdobených šatech se spoustou dobových doplňků. Děvčatům ale určitě učaruje i Pohádkový zámek, který je na trhu v současné době a který může konkurovat všem dramatickým sériím pro chlapce.


V roce 1985 vstoupil Playmobil i do světa hraček pro nejmenší. Zatímco klasické série jsou doporučovány dětem od čtyř let vzhledem k poměrně malým doplňkům, série pro batolata a řada 1-2-3 vytvořil tým návrhářů právě pro nejnižší věkovou skupinu do čtyř let. Panáčci jsou kompaktnější, nemají pohyblivé ruce, ale stejně jako u "velkých" sérií i zde je k dispozici množství doplňků včetně autíček, motorek, vlaků a samozřejmě i zvířat a staveb.


Jako každá hračka ani panáčci Playmobil nejsou nezničitelní. Proto je mimo základní sortiment k dostání i řada samostatných doplňků, které mohou nahradit ztracené, nebo zničené části, ale současně rozšířit stávající série. Doplnit tak můžete samotné panáčky, ale i zvířata, stromy, ohrady, skály, stavby a osvětlení interiérů, železniční vagóny, zbraně a nářadí.
 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.