ZE "ŽIVOTA" PANÁČKŮ - 1

stránka 1  2  3  4  5

Po roce 1971 pracoval hlavní návrhář Geobry - Hans Beck na novém výrobku, který by pomohl firmě překonat kritické období ropné krize. Podle zadání se mělo jednat spíše o makety automobilů, jejichž součástí mohla být i figurka řidiče. Beck se ale zaměřil právě na vývoj figurky. Majitele firmy Horsta Branstättera nový plán příliš nezaujal, přesto mohl Beck dále pracovat na své vizi. Brzy se začal celý projekt vyjasňovat, k panáčkům přibývaly různé doplňky - zbraně, nářadí a zvířata. Hans Beck nechtěl pohyb figurek komplikovat, proto upustil od ohybných loktů i kolen a přesto byli panáčci dobře pohybliví. Usměvavý obličej odvodil od dětských kreseb, na kterých jsou proporce očí a pusy přehnané a často na nich chybí nos. Poslední částí návrhu bylo velké množství snadno zaměnitelných částí, které dále rozvíjely hru s panáčky. Velký základ těchto doplňků dovolil dětem plně rozvinout fantazii.První tři série, se kterými vstoupila firma v roce 1974 na trh byli Stavbaři, Indiáni a Rytíři. Jejich balení nemělo jednotnou, dnes známou typicky modrou barvu, ale každá série měla svou vlastní.

Od roku 1975 se balení figurek sjednotilo a firma začala používat podkladovou modrou barvu. Součástí loga Playmobil byl znak Geobry a na obalech se zpočátku objevovalo i číslo upřesňující, kolik figurek je v krabici a slogan KLICKY, který odkazuje na typický zvuk při nasazování doplňků do panáčkovy ruky.


V letech 1975-1979 už firma Geobra doslova zaplavila trh s hračkami svými výrobky. K dále rozvíjeným základním sériím brzy přibyly další herní světy z moderní doby i historie a panáčci Playmobil tak představují všední život i romantické představy.


 

Na sběratelských burzách často dochází k nedorozuměním ohledně stáří jednotlivých modelů. Zavádějící je copyright vyražený na chodidle figurek. První výrobky měly vylisované pouze logo Geobry
a po patentování lisovacích forem mají i noví panáčci vyražený letopočet 1974, který však není datem výroby. Figurky z prvních sérií měli oči a pusu pouze namalované, teprve později začaly být lisovány
z tmavšího plastu. Ještě větší dávku kreativity a fantazie mohly děti využít při hře s panáčky vyrobenými z bílého plastu. Součástí balení byly i speciální barevné fixy. kterými bylo možné figurky vybarvovat.

Další stránky 1  2  3  4  5

 


Název stránky: Život 1
Zpět


© 2004-2015, www.panacci.cz - Internetový obchod PLAYMOBIL, e-mail: info@panacci.cz
Jan Bouček, Novoborská 615/17, 190 00 Praha 9, IČ: 69494169